Rukkola Szabadidőblog

Könyvből filmet vagy filmből könyvet?

Valamilyen úton-módon a könyvek mindig központi szerepet kapnak. Megihlet rendezőket, forgatókönyv írókat, téged, engem, a rukkolát.

Kicsit szélesítsük ki tudásunkat. Januárban rengeteg híres ember születésnapját megtaláljuk, akiknek közvetlenül vagy közvetetten kapcsolatuk van a könyvekkel. Mint ahogy nekünk is, kedves Olvasó. Felsorolni sem tudnánk, hányszor ihletett meg egy vers, regény, novella, haiku. Talán mi magunk is írunk ezt-azt.

Elsőként egy színészt és egy írót említenénk. Az élet milyen érdekes: összehozta Emily Watsont és Lev Tolsztojt. A Hullámtörés című filmmel indító színésznő nem kisebb filmben kapott szerepet kapott, mint az Anna Kareninában. Lev Tolsztoj hihetetlen terjedelmű klasszikusa újra a filmvásznon! De javasoljuk előbb elolvasni. Igazi türelemjáték, de megéri!

Emily-Watson-and-Jude-Law-in-Anna-Karenina-585x390

Anna Karenina

Tolsztoj mellett kedvenc orosz írónk Anton Pavlovics Csehov.  Részemről Anna a férje nyakán az egyik kedvencem. A 6-os számú kórterem zseniális. Érdemes műveiből böngészni, ezt megtehetitek itt, a rukkolán: Anton Pavlovics Csehov. Olvasás után pedig jöhetnek a remekbeszabott filmadaptációk belőlük.

hatos

A 6-os számú kórterem

(tovább…)

Szülinapozzunk!

cover

Nagyszabású, ingyenes születésnapi bulira készül a rukkola.hu, a közösségi könyvcserélő portál. Július 11-én 18:00-tól, a wndrlndben szervezett első szülinapjukon koncertekkel és rengeteg ajándékkal várják a közönséget.

A rukkola mára beépült a köztudatba, tavaly július 10-i indulása óta húszerzres felhasználószámot ért el és élő közösségi életet teremtett a könyvek és a kultúra körül.

Az este fő attrakciója a három, ma jól ismert zenekar fellépése lesz fél nyolctól: a talpalávalót a Hippikiller, a Mocsok 1 Kölykök és a We Are Rockstars – a Žagar énekesének új formációja – húzzák. Hajnalig pedig DJ Matek Márk zenél a jó hangulatért. A zenei világhoz és a rukkola szellemiségéhez tökéletesen illeszkedő wndrlnd nevű kulturális romkocsma remek helyszínválasztásnak tűnik.

Mivel a rukkola filozófiájának alapjai az elengedésben és az adás örömében találhatók, így természetes, hogy a saját születésnapjukon ők adjanak ajándékot, lehetőleg mindenkinek. Ugyanis senki sem távozik üres kézzel a buliból: a Libri, Agave, Ad Astra, Móra, HVG könyvek és az Atlantic Press kiadó ajándékozott eddig összesen 100 könyvet a rukkolának, hogy azokat a velük ünneplők mind megnyerhessék. Nem csak új könyveket kap majd a nagyérdemű a születésnapon, hanem készülnek rukkola mintás bögrékkel is, amiket az első 50 érkező kap üdvözlésképp. Az esemény főszponzorának, a prosecco.hu-nak köszönhetően pedig többszáz üvegnyi Spritzzoso várja a résztvevőket. Persze a játékosság nem maradhat ki, könnyed kis feladványokért lehet majd a relikviákhoz hozzájutni.

Nem csak zenére és ajándékokra számíthat a közönség. A rendezvény legelején a Fiatal Írók Szövetsége is képviselteti magát, Borbáth Péter, Csepregi János, Nemes András és Molnár Illés olvas fel egy-egy laza hangulatú részletet kedvenc könyvéből, bemelegítésképpen. A koncertek után pedig a Hármas Könyvelés podcast jelentkezik a helyszínen élőben.

Az est házigazdája Baksa-Soós Attila író, zenész, aki humorával és remek előadói vénájával vezényli le a közönséggel a játékokat és koncerteket. Elnézve a programot és a fellépőket joggal várhatunk egy fergeteges estét a rukkola.hu első szülinapján.

Időpont: 2013.07.11. 18:00

Helyszín: wndrlnd, Margitsziget

A belépés ingyenes

Különös eset

Karinthy Frigyes szülinapján egy remek írás az ő tollából, az Így írtok ti könyvéből.

 

karinthy-e1372163493369KÜLÖNÖS ESET

Egészen egyszerű magyarázattal

Ma ez történt velem.

Jövök lefelé a lépcsőn, a harmadik és negyedik emelet között. A negyediket már elhagytam, tehát nyilvánvaló, hogy most a harmadiknak kellett következni, ha általában hinni lehet a forgatónyomatéknak, mivel a lépcső az úgynevezett csigalépcsők műfajához tartozik.

*

Ekkor hirtelen megdöbbenve álltam meg.

Egy gondolat ragadott meg, olyan erővel, hogy kénytelen voltam megállani.

Miért nevezem én ezt a most következő lépcsőt harmadiknak?

Hiszen alulról számítva valóban harmadik, miután a házat alulról kezdték el építeni, s végre is ez a jellemző, hogy így mondjam, ez a sorsdöntő és végzetes motívum, egy ház életében. A ház szempontjából – ha beleképzeljük magunkat a ház lelkébe, ami egy lelkesebb, tehetségesebb, mélyebb és valódibb korban lehetséges is volna, csak a mi gyalázatos és ostoba századunkban tűnik lehetetlennek, ebben a korban, melynek szelleme egyszerűen nem akarja elismerni, hogy a ház is ember, miután ember alkotta, csakúgy, ahogy az emberben, Isten alkotásában, van valami isteni – szóval, a ház szempontjából egészen közönyös, hogy valaki felülről jön lefelé, vagy alulról megy fölfelé. Ő, mármint a ház, üres óráiban vagy olyankor, ha gombozni akar gondolataival, nyilván alulról számítja a saját emeleteit, mert gyermekkori emlékeiben így szerepel ez a sorrend. Viszont az ember, mármint szerény, de ellentmondást nem tűrő személyem, abban a helyzetben van, hogy tetszés szerint képes lefelé és fölfelé mozogni, nem úgy, mint a tárgyak – miért alkalmazkodik hát a tárgyak terminológiájához, miért veszi át a ház önmagára vonatkozó kifejezéseit? Világos ugyanis, hogy olyankor, amikor lefelé jövök, az én utam szempontjából a negyedik emelet az első és az első emelet a negyedik, éppen mert előbb jutok amahhoz, mint emehhez.

De ha ez igaz, márpedig igaz, akkor mit jelent az, hogy le és mit jelent az, hogy fel?

*

Zavaros mélységek nyílnak meg e kérdés nyomában: mélységek és magasságok.

Megállok a két emelet közt, mintha gyökeret vert volna a lábam.

Éppen jön a postás.

Tessék, aszongya, tessék aláírni, aszongya, és nyújtja az ajánlott levelet az ügyvédtől, hogy aszongya, hogy fizessek, aszongya.

Megállítom a postást. Állj meg, barátom, vándor, ó állj meg – mondd meg nekem, merre kell menni ezen a lépcsőn fölfelé és merre lefelé, mert én elfelejtettem…

Erre tessék, erre visz lefelé az út, mondja ő udvariasan.

De vajon biztos-e benne?

Az Ember útja felülről indul. De az Út embere alulról kezdi. A felül mindig alulmarad, afelül nyugodtak lehetünk.

De vagyunk-e azok, amik lehetnénk?”

(Karinthy Frigyes: Így írtok ti)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!