Híres költőink profilja, avagy mi megy ma az interneten

Öröm látni, mikor egyedi, gyerekközeli módon szeretné egy tanár megközelíteni a gyerekek tanítását. Egy budapesti tanárnő Vajda Éva épp ilyen különleges módon tanítja a Madách Imre Gimnáziumban az irodalmat. Tanítványainak azt a feladatot adta ki, hogy készítsék el XIX. századi költők Facebook-profilját. Ötletét lehet támogatni vagy helyteleníteni, de semmi kétség, hogy a diákokat ezzel arra ösztönözte, hogy kreativitásukat és leleményüket bevetve végezzék el a házi feladatot, miközben észrevétlenül megismerik nagy költőink életrajzát.

Végre nem az évszámokat kellett bemagolnia a nebulóknak, hanem a profilok létrehozásával valami általuk minden nap használt dologgal tanulhattak. A feladat az volt, hogy a költők személyiségéhez illeszkedő oldalt kell létrehozniuk, ami feltétlenül tartalmaz széleskörű irodalmi-közéleti ismereteket.

Petőfi Sándor oldalán a fentebb mutatott, nem szokványos kép fogad minket. A névjegynél megnézhetjük, hogy hol dolgozott, élt, tanult a költő és ki a házastársa. Ráadásul a diákok a feleség profilját is létrehozták, sőt, Szendrey Júlia kommentel is hites urának, hangulat jelek özönét használva.

Petőfi ezt írja az üzenőfalán:  “olyan vagy nekem, mint János Vitéznek Iluska  —  szeretettnek érzi magát – Kornélia Prielle és Júlia Szendrey társaságában. Majd Júlia: “csak ne feledd: János vitézt még a francia király lánya sem tudta elcsábítani… én bízom benned.”

Ezek után Petőfi kiírja, hogy éppen Liszt Ferencet hallgat, majd becsekkol Szendrey Júliával a Dohány utcába.

A Facebook használók kezdik észrevenni ezeket a költői oldalakat: érkeznek az üzenőfali bejegyzések, ahol köszönetet mondanak az emberek például Kölcseynek, hogy a költő által elnevezett iskolába járhattak és  közlik, hogy a XXI. században már jobb az élet, majd ajánlanak neki egy szemimplantátumot, ami olyan mint az eredeti.

Természetesen a költők verseiket is közzé teszik:

Pacsírtaszót hallok megint!

Egészen elfeledtem már.

Dalolj, tavasznak hírmondója te,

Dalolj, te kedves kis madár.

Oh istenem, mi jólesik

A harci zaj után e dal,

Mikéntha bérci hűs patak füröszt

Égő sebet hullámival. — csodásan van, itt: Dohány Utca.

Kinek tetszik, kinek nem, ezt a módszert a diákok biztosan élvezték. A tanárnő állítása szerint  nagyon sokat tanultak az egy hét alatt és rengeteg szakirodalmat olvastak el, hogy hiteles legyen az adott profil.

Forrás és további költők linkei: http://tanarblog.hu/projektek-oravazlatok/3769-petfi-arany-es-kortarsaik-a-facebook-on

Címkék: , ,
Tovább a blogra »