Rukkola Szabadidőblog

Te a legjobb barátom vagy...

Figyelmeztető felirat barátoknak Radnóti Miklós könyvespolcán. 🙂

484141_528087567230335_869554459_n

A Szendvics Könyv

A Pawel Piotrowski által tervezett Szendvics Könyv, éppen az, aminek látszik. Mindegyik oldala úgy néz ki, mint egy-egy tipikus szendvics hozzávaló. Ha nem tudnánk, hogy papírból van, még bele is harapnánk, annyira jól néz ki. 🙂

sandwich-1
(tovább…)

Különös eset

Karinthy Frigyes szülinapján egy remek írás az ő tollából, az Így írtok ti könyvéből.

 

karinthy-e1372163493369KÜLÖNÖS ESET

Egészen egyszerű magyarázattal

Ma ez történt velem.

Jövök lefelé a lépcsőn, a harmadik és negyedik emelet között. A negyediket már elhagytam, tehát nyilvánvaló, hogy most a harmadiknak kellett következni, ha általában hinni lehet a forgatónyomatéknak, mivel a lépcső az úgynevezett csigalépcsők műfajához tartozik.

*

Ekkor hirtelen megdöbbenve álltam meg.

Egy gondolat ragadott meg, olyan erővel, hogy kénytelen voltam megállani.

Miért nevezem én ezt a most következő lépcsőt harmadiknak?

Hiszen alulról számítva valóban harmadik, miután a házat alulról kezdték el építeni, s végre is ez a jellemző, hogy így mondjam, ez a sorsdöntő és végzetes motívum, egy ház életében. A ház szempontjából – ha beleképzeljük magunkat a ház lelkébe, ami egy lelkesebb, tehetségesebb, mélyebb és valódibb korban lehetséges is volna, csak a mi gyalázatos és ostoba századunkban tűnik lehetetlennek, ebben a korban, melynek szelleme egyszerűen nem akarja elismerni, hogy a ház is ember, miután ember alkotta, csakúgy, ahogy az emberben, Isten alkotásában, van valami isteni – szóval, a ház szempontjából egészen közönyös, hogy valaki felülről jön lefelé, vagy alulról megy fölfelé. Ő, mármint a ház, üres óráiban vagy olyankor, ha gombozni akar gondolataival, nyilván alulról számítja a saját emeleteit, mert gyermekkori emlékeiben így szerepel ez a sorrend. Viszont az ember, mármint szerény, de ellentmondást nem tűrő személyem, abban a helyzetben van, hogy tetszés szerint képes lefelé és fölfelé mozogni, nem úgy, mint a tárgyak – miért alkalmazkodik hát a tárgyak terminológiájához, miért veszi át a ház önmagára vonatkozó kifejezéseit? Világos ugyanis, hogy olyankor, amikor lefelé jövök, az én utam szempontjából a negyedik emelet az első és az első emelet a negyedik, éppen mert előbb jutok amahhoz, mint emehhez.

De ha ez igaz, márpedig igaz, akkor mit jelent az, hogy le és mit jelent az, hogy fel?

*

Zavaros mélységek nyílnak meg e kérdés nyomában: mélységek és magasságok.

Megállok a két emelet közt, mintha gyökeret vert volna a lábam.

Éppen jön a postás.

Tessék, aszongya, tessék aláírni, aszongya, és nyújtja az ajánlott levelet az ügyvédtől, hogy aszongya, hogy fizessek, aszongya.

Megállítom a postást. Állj meg, barátom, vándor, ó állj meg – mondd meg nekem, merre kell menni ezen a lépcsőn fölfelé és merre lefelé, mert én elfelejtettem…

Erre tessék, erre visz lefelé az út, mondja ő udvariasan.

De vajon biztos-e benne?

Az Ember útja felülről indul. De az Út embere alulról kezdi. A felül mindig alulmarad, afelül nyugodtak lehetünk.

De vagyunk-e azok, amik lehetnénk?”

(Karinthy Frigyes: Így írtok ti)

Miért jó a Rukkola? - Hatások és mellékhatások

A Rukkolának magas a kultúra- (szép- és szórakoztató irodalom), valamint közösség (facebook, twitter, blog) tartalma. Hatására csökken a könyvesboltokban elköltött pénz mennyisége. Egyes kutatók szerint a televízió és az általános unalom ellen is hatékony lehet. A mai időkben külsőleg és belsőleg is egyaránt – megszabadulni a felesleges könyvektől, és gyakorolni az elengedést – fontos. Szabályozza a tárgyakhoz való függés szintjét, mérsékli a ragaszkodás tüneteit. Csökkenti a könyvekhez való ragaszkodás kialakulásának kockázatát, elősegíti az élet minden területén az elengedést, így javítja a közérzetünket. Növeli a reflexeket (különös tekintettel az alkar, csukló és a mutatóujj tekintetében), továbbá a szemmozgató izmokat is erősíti. Rukkola napi használata során jelentős eredményeket lehet elérni a képfelismerés hatékonyságában.

4e9eba645bc7bf74efa58dc82e8be810

(tovább…)

A könyvmolyok élete röviden

d204bb19127af8ed4575df3335bb1436

f5bda0cd4bdf57672a7ec1a03780f8e4

Book Art - Könyvből szobrok

Su Blackwell könyvszobrai egyszerűen lélegzetelállítóak, kiváltképp, hogy mindegyik olyan, mintha egy tündérmesébe csöppentünk volna.

tumblr_mnoczkT12Q1sttigpo1_1280

(tovább…)

Könyvet ajánlunk - Mrs. Dalloway

A rukkola.hu kreatív részlege indította a Közösségi könyvajánló rovatot, amelyben a több mint 20.000 felhasználó küldi be véleményét a már olvasott könyvekről, kedvencekről és nem annyira kedvencekről. Olvassátok, utána véleményezzétek és írjatok ti is közösségi könyvajánlót nekünk a csapat@rukkola.hu email címre.

Virginia Woolf: Mrs. Dalloway

mdClarissa Dalloway estélyre készül. Rengeteg ember veszi körül, mégis magányos. És mindnyájan azok.

Nők, akik valamilyen szerepet eljátszanak a világban, Londonban. Egymásról mind azt hiszik, hogy boldogok, hogy teljes az életük, hogy a másiknak nem hiányzik semmi. Közben mindnyájan szenvednek. Van családjuk, szerető férjük, gyerekeik, társaságuk, pénzük, szolgáik, mégis magányosak: régi szerelmek, barátságok emlékeibe fogódzkodnak.

A St. James’s Park-ban, Wesminsterben, Londonban egyéni sorsok, személyes tragédiák szálai gabalyodnak össze. Nők, akik valamiért egyedül vannak a világban: az olasz feleség, aki otthagyta Olaszországot a férfiért, aki belerokkant lelkileg a háborúba; a nő, aki kishivatalnokakat fogad ebédre, akikhez egyetlen vékonyka szál sem köti már, ha elhagyták a házát; a történelmet tanító, mélyen vallásos nő, aki győzni akar a gazdagok, a boldogok fölött, de erre képtelen (talán, mert akikről hiszi, azok nem boldogok); és a nő, aki előkelő, aki a miniszterelnököt is vendégül látja, aki estélyt rendez, mégis a múltba réved: Clarissa Dalloway.

“Mert mintha évszázadok választották volna el Petertől; Clarissa sosem írt neki, az ő levelei meg úgy zörögtek, mint a száraz ágak; de akkor hirtelen megrohanta a gondolat: ha most itt lenne velem, mit mondana? – voltak napok, látványok, pillanatok, melyek visszahozták őt szép csendesen a régi keserűség minden csöpp íze nélkül; talán ez volt a jutalom, hogy annak idején valaki csakugyan számított az embernek: visszatérnek, megjelennek a St. James’s Park-ban egy szép reggelen – így volt, csakugyan.”

Írta: Ferling Szonja

  • Ha ez a kis kedvcsináló felkeltette az érdeklődésed, látogass el a Rukkola oldalára, és nézd meg, hogy a Mrs. Dalloway című könyvből akad-e elérhető példány.
  • Akkor se csüggedj, ha nem. Inkább válogass a több mint 100000 elérhető könyv közül!
  • Lehet pársoros szösszenet, vagy több bekezdéses elemzés, az ajánlóitokat továbbra is várjuk az ajanlo@rukkola.hu címre.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!